Doç. Dr. Mehmet Baş ve Doç. Dr. Metehan Tolon “Bilimsel Araştırma Teknikleri” konulu seminer verdi.

11 Mart 2016 tarihinde Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden Doç. Dr. Mehmet Baş ve Doç. Dr. Metehan Tolon “Bilimsel Araştırma Teknikleri” isimli seminerde ana hatlarıyla araştırma, kaynak, veri gibi sözlerin tanımı ile anket ve mülakat gibi çeşitli araştırma metotları hakkında bilgiler sundular. Birinci kaynak ve ikinci kaynağın arasındaki farka değinerek, araştırma ile derleme çalışmaları arasındaki farklılığa vurgu yaptılar.

Akademik dergilere makale gönderirken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda makalelerde birinci kaynakların olmasının o makalenin seçilme oranını artırabileceği yönünde görüş bildiren Baş ve Tolon, kabul edilmeyen makaleler konusunda ise ret cevabı geldikten sonra o dergiden veya kuruluştan makalenin sistemlerinden çıkarılmasını ısrarla istenilmesi gerektiğini sözlerine eklediler. Çünkü başka dergilerin aynı intihal programlarını kullanması halinde reddedilen makalenin intihal veri bankasında bulunması nedeniyle intihal denetlemesine takılabileceği uyarısında bulunup yaşanmış olaylardan örnekler vererek makale gönderimine ilişkin önerilerde bulundular.

Seminerin soru cevap kısmında katılımcılar araştırmaların yorumlanması aşaması, anket yapımı, dergilerin intihal sistemleri ve birinci ve kaynak veriler konularında görüş alışverişinde bulundular.


Haber Resimleri