TİKA-TURMEP Projesine Ahmet Yesevi Üniversitesinden Katılım

 

Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) organizasyonda, Türkiye Otel Yöneticileri Derneği (TÜROYD),  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve HORECA Club Kazakistan kurumları işbirliğiyle ve Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi katkılarıyla “TİKA ile İşbirliği  Yapan Ülkelerin Turizm Sektöründe Mesleki Yeterlilik Potansiyelinin Geliştirilmesi” eğitim projesi Antalya'da gerçekleştirildi.

TİKA ile işbirliği yapan Kırgızistan ve Kazakistan’da; turizm sektöründe niteliksiz iş gücünü tespit etmek, eğitimlerinin yapılmasını ve bu ülkelerde yeterli sosyal sivil sermayeye girdisi ile bu iki ülkede sürdürülen turizm merkezleri ve tesislerinin ihtiyaç duyulan insan kaynağını yetiştirip iş gücüne katılmalarının sağlanması hedeflenmektedir. Bu kapsamda  “Servis Hizmetleri” alanında eğitim ile başlayan turizm hizmet içi eğitim programı, “Kat Hizmetleri”, “Önbüro”, “Mutfak” ve “Otel Yöneticiliği” ile sürdürüldü.

Söz konusu projeye Üniversitemizden Sosyal Bilimler Fakültesi Turizm ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Türkmen Koordinatörlüğünde, Turizm ve Otelcilik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aktolkın Abubakırova danışmanlığında, üçüncü sınıf öğrencilerinden Aigerim Otegen, Akerke Torekhan, Gulzhaina Samidin kursiyer olarak katıldı. Antalya’da  gerçekleştirilen program 15 gün sürdü. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten ile birlikte TURMEP Projesi danışmanları ve kursiyerlerini program öncesinde makamında kabul ederek başarı dileklerinde bulundu. 

İki aşamada gerçekleşecek olan “TİKA ile İşbirliği Yapan Ülkelerin Turizm Sektöründe Mesleki Yeterlilik Potansiyelinin Geliştirilmesi” programının ilk bölümü 6 Şubat 2019 tarihinde sona erdi. 


Haber Resimleri