Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Dış Politikası” Konulu Seminer Düzenlendi

Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezinde 10.03.2023 Cuma günü Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fırat PURTAŞ’ın konuşmacı olarak telekonferans yoluyla katıldığı “Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Dış Politikası” konulu seminer düzenlendi. Seminerin açış konuşması Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK tarafından yapıldı. Sayın ŞİMŞEK konuşmasında “Üniversitelerin bazı görevleri yerine getirmesi gerekiyor. Bunlar: Öğrencileri eğitmek, çalıştıkları alanlarla ilgili konularda tanınmış akademisyenlerden ve öğretmenlerden bilgi edinmelerine yardımcı olmak ve öğrenmeyi teşvik etmek. Bugünkü etkinlik bu amaçla organize edildi.” dedi. 

Ardından konuşmasına başlayan Prof. Dr. Fırat PURTAŞ sunumunda Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihi hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin iç ve dış siyasetini, devletlerarası diplomatik ilişkilerini ve geçmiş yüzyıllardaki çeşitli siyasi reformlardan bahsetti. Etkinliğin sonunda Prof. Dr. Fırat PURTAŞ, her zaman benzer konularda çevrimiçi seminerler ve toplantılar düzenlemeye hazır olduğunu ifade etti. 

Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Peyami BATTAL, Üniversitemiz akademik personeli ile uluslararası ilişkiler bölümü öğrencilerinin katıldığı seminer; soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

 


Haber Resimleri