Ahmet Yesevi Üniversitesinde Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

Ahmet Yesevi Üniversitesi Sosyal ve Kültürel İşler Daire Başkanlığı tarafından, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 93. yıldönümü münasebetiyle organize edilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı  Kültür Merkezi tiyatro ve sinema salonunda coşkuyla kutlandı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bakıtcan Muhammedjanov ile Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren'in de katıldığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı yaklaşık iki saat sürdü.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 93. yılı vesilesiyle bir konuşma yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız sözlerine, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 93. yıldönümünün Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere bütün Türk Dünyası memleketleri için hayırlar getirmesi temennisiyle başladı. Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Cumhuriyet Bayramımızın 93. yıldönümünü Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin diyarı ve Türk Dünyası'nın ruhani başkenti olan Türkistan'da, Türk Dünyası'nın ortak üniversitesi olan Ahmet Yesevi Üniversitesi bünyesinde ve yine Türk Dünyası'nın dört bir yanından gelen gençleriyle birlikte kutluyor olmaktan eşsiz bir haz ve mutluluk duyduğunu ifade etti. Güçlü bir Türkiye'nin güçlü bir Kazakistan demek olduğu gibi güçlü bir Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan demek olduğunu da dile getiren Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, dolayısıyla bir Türk memleketinin varlığının ve enerjisinin tüm Türk Dünyası'nın varlık ve enerjisi anlamına geldiğini söyledi. Bu bayramları yaşamamızın vesilesi olan bütün şehit ve gazilerimizi de rahmet ve minnetle yâd etmemiz gerektiğini vurgulayan Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız sözlerini, Türk halklarının ve memleketlerinin sonsuza dek güven, huzur ve barış içerisinde varolması dilekleriyle tamamladı.

Ardından söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhuriyet Bayramı'nın hepimizin ortak bayramı olduğunu söyledi. Türkiye'nin 93 yılda Dünya ölçeğinde çok önemli mesafeler katettiğini ve katetmeye de devam ettiğini dile getiren Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Bugün Dünyanın en iyi 20 ekonomisinden biri olan Türkiye'nin tüm Türk memleketlerinin gururu ve onuru olduğunu belirtti.

Daha sonra söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 93. yıldönümünün Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere tüm Türk Dünyası memleketleri için daima sürecek bir yükseliş getirmesini temenni etti. Türk Dünyası'nın herhangi bir yerindeki acının hepimizin ortak acısı olması gerektiği gibi yaşanan bir sevincin, mutluluğun da hepimizin sevinci ve mutluluğu olması gerektiğini belirten Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, birer siyasi teşekkül olarak yaşadığımız, özgür fert ve memleketler olarak eriştiğimiz bu bayramları idrak etmemizde çok büyük emekleri olan şehit ve gazilerimizi rahmetle andıklarını söyledi.

Ahmet Yesevi Üniversitesinin 25. Yılı anısına Ahmet Yesevi Üniversitesinde hizmetleri bulunan akademisyenlere, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış tarafından madalya takdim edildi.

Madalya takdiminin akabinde Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencilerinin hazırladığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı sahnelendi. Türkçe ve Kazakça şarkıların seslendirildiği, Genç Türkistanlılar Platformu tarafından horon gösterisinin sergilendiği, ünlü Kazak şairi Mağjan Jumabayev'in Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu Türkleri için kaleme aldığı "Uzaktaki Kardeşime" adlı şiirinin okunduğu ve Türkistan İlköğretim Okulu öğrenci grubunun Türk Halk Oyunları sergilediği program tüm öğrencilerin hep bir ağızdan eşlik ettiği "Türkiyem" şarkısıyla sona erdi. 

 


Haber Resimleri