Mütevelli Heyet Başkanı Türkiye’nin Sesi Radyosu’na konuk oldu

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, TRT Türkiye’nin Sesi Radyosunda ‘’Yeni Gün ’’ isimli programa konuk oldu. Hıdır Doğangün ile Hidayet Çelik’in hazırladığı yayında, program sunucusu Dilek Beyhan Günalp’in sorularıyla, Prof. Dr. Musa Yıldız, TÜRTEP uzaktan eğitim programları, Mütevelli Heyet Başkanlığı yayınları ve UNESCO’nun 2016 yılını Ahmet Yesevi yılı ilan etmesi ile Ahmet Yesevi Üniversitesinin 2016 yılındaki faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Hoca Ahmet Yesevi’nin Türk İslam coğrafyasındaki önemine dikkat çeken Yıldız: "Bugün Balkanlar'da Türklük, Müslümanlık varsa, bu Hoca Ahmet Yesevi'nin yetiştirdiği öğrencilerinin eseridir. Hoca Ahmet Yesevi, Peygamberimiz (S.A.V.)’ın Medine’den yaydığı İslam ışığına Türkistan’dan ayna tutarak o ışığı Anadolu’ya, Balkanlara ve dünyanın değişik yerlerine yansıtmıştır." dedi.

Prof. Dr. Musa Yıldız teknolojik donanımı ve modern fiziki alt yapısıyla Kazakistan’ın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Ahmet Yesevi Üniversitesinin, eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri açısından uluslararası saygınlıkta, örnek bir kuruluş olduğunun altını çizerek Türkiyeli öğrencileri Kazakistan’a yükseköğretim okumaya davet etti.

Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, TÜRTEP uzaktan eğitim programlarında İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir’de de bir sınav merkezi açılması planlandığına dair bir yeniliği de yayında belirtti.

Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, program sonunda TRT Dış yayınlar Daire Başkan Yardımcıları Mehmet Emin Genç ve Zekeriya Aydın’ı ziyaret etti ve günün anısına Başkanlık Yayınlarından ‘Divan-ı Hikmet’ kitabını, hediye etti.


Haber Resimleri