Astana Avrasya Milli Üniversitesinde ‘’Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak’’ konferansı düzenlendi

Astana Yunus Emre Enstitüsü tarafından, Astana'da bulunan Avrasya Milli Üniversitesinde düzenlenen ‘’Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak’’ konferansına Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmacı olarak katıldı.

Avrasya Milli Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta Prof. Dr. Musa Yıldız; Türkçe hikmetler yazan ve şiirlerinde Türkçe'nin önemini vurgulayan Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatı, eserleri ve öğretisinin yanı sıra Ahmet Yesevi Uluslararası Türk - Kazak Üniversitesi’nin faaliyetlerini anlattı.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız daha sonra Hoca Ahmet Yesevi’nin ders aldığı hocalarını ve kısaca nasıl bir yaşam sürdüğünü anlattı. Hoca Ahmed Yesevi Hazretleri’nin yetiştirdiği 99 bin talebe ile Türk Dünyası üzerindeki tesiri hakkında bilgi veren Yıldız, Hoca Ahmed Yesevi’nin başta Divan-ı Hikmet olmak üzere eserleri ve türbesi ile türbenin içinde bulunan "Tay Kazan" hakkında da bilgi verdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türkiye, Kazakistan ve Türk Dünyası üzerine gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği çalışmalarla ilgili de bilgi aktaran Prof. Dr. Musa Yıldız, UNESCO tarafından dilimizin ve kültürümüzün gelişmesine, zenginleşmesine çok önemli katkılarda bulunan büyük fikir adamı ve gönül eri Hoca Ahmet Yesevi’nin ölümünün 850. Yıl dönümü vesilesiyle 2016-2017  sezonunu "Hoca Ahmet Yesevi Yılı" olarak ilan edilmesi kapsamında yapılan ve gerçekleştirmeyi planladıkları faaliyetler hakkında bilgi verdi.


Haber Resimleri