BM Kazakistan Temsilcisi Vlastimil Samek Ahmet Yesevi Üniversitesinde Seminer verdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü tarafından düzenlen “İnsanlık ve Gezegenimizin Geleceği Bizim Elimizde!” konulu seminere, Kazakistan BM temsilcisi Vlastimil Samek canlı yayın bağlantısıyla katıldı.

17 Şubat Cuma günü saat 15.00’te Türkistan Yerleşkesindeki Kültür Merkezinin toplantı ve konferans salonunda gerçekleştirilen seminere Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu ile Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Eftal Ş. Batmaz’ın yanı sıra birçok akademisyen ve öğrenci de katılım gösterdi.

Uluslararası İlişkiler Kulübü’nün düzenlemiş olduğu seminerde ‘‘Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’’ adı altında New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde, 25-27 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen BM Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesinde, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde kabul edilen prensipler ele alındı.

Seminere konuşmacı olarak canlı yayınla bağlanan Kazakistan BM temsilcisi Vlastimil Samek,, öncelikle bizzat katılım gösteremediği için üzgün olduğunu ifade ederek, Ahmet Yesevi Üniversitesine ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’a yapmış oldukları bu davetten dolayı teşekkürlerini iletti. Vlastimil Samek, BM’nin 25 Eylül 2015 tarihinde Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi'nde, 2030 yılına kadar yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlikle mücadele etmek ve iklim değişikliğinin üstesinden gelmek için belirlenen 17 sürdürülebilir kalkınma hedefi hakkında bilgiler verdi.

BM Kazakistan Temsilcisi Konuşmasının sonunda gençlerin din, dil, ırk ayrımı yapmadığı gibi birbirleriyle de iletişimin güçlü olduğu için yenidünya düzeninden umutlu olduğunu dile getirdi. Bununla beraber evrensel kalkınmayla birlikte dünya barışının tesis edileceğine inandığını ifade eden Vasatimi Samek,  teşekkürlerini sunarak konuşmasını tamamladı.

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, sözlerinin başında böylesine hassas bir konunun ele alınmasından oldukça memnuniyet ve gurur duyduğunu belirterek, bundan dolayı da tebrik ve teşekkürlerini iletti. Ayrıca kendisinin de konuyla ilgili çalışmalarının olduğunu belirtti. İnsanla tabiat ilişkisini bir kardeşlik bir dostluk ilişkisi gibi nitelendirdiğini, ancak günümüz dünyasında insanların bu ilişkiyi unutarak tabiata zarar verdiğini ve tabiatı bir sömürme aracı olarak kullandığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, yapılan her tahribatın, bozulan tabiatın insanlığa olumsuz etki olarak geri döndüğünü dile getirdi. Bu sebepler küreselleşen dünyada birçok sağlık sorunu ve hatta ölümle sonuçlanan hastalıkları da beraberinde getirdiğine değinerek, sanayi devriminde İngiltere ve Çin’de binlerce insanın hava kirliliğinden dolayı hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Son olarak daha güzel ve daha yaşanabilir bir dünya için bu sorunların temeline inip her şartta ve her alanda çalışmaların gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, insanlık vazifesi olarak herkesin bu konuda gerekeni yapması temennisiyle sözlerini tamamladı.

Program, ‘‘Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’’ maddeleri ele alınarak bu konuda yapılması gereken çalışmalar hakkında sunulan önerilerle tamamlandı.


Haber Resimleri