Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Kutlu Doğum” Programı Düzenlendi

 Hz. Muhammet (s.a.s)’in dünyaya teşriflerinin sene-i devriyesi nedeni ile Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından “Kutlu Doğum Programı" düzenlendi.

18 Nisan Salı günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde  düzenlenen “Kutlu Doğum” programı büyük ilgi çekti. Programa; Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ve Ahmet Yesevi camisi müezzini Erlan Keyizbaev’in yanı sıra  çok sayıda akademisyen, idari personel ve öğrenciler katıldı. Ayrıca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkalığı koordinesinde üniversitemize iki haftalığına ders, seminer vermek ve ilmi çalışmalarda bulunmak için gelen Marmara Üniversitesi öğretim üyesi, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kahraman katılarak konferans verdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Yılmaz’ın muhteşem Kur'an tilavetiyle açılışı yapılan “Kutlu Doğum” programda Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ve Erlan Keyizbaev konuşma yaptılar.

Prof. Dr. Mehmet Kutalmış konuşmasında Peygamber Efendimiz Hz Muhammet (s.a.s) doğum günü kutlayarak bu günün İslam alemi açısından önemine değindi. Ayrıca Kutlu Doğum Haftası yalnızca Türkiye'de ve Müslüman devletlerde değil bütün dünyada büyük bir ilgiyle kutlandığını ifade etti. alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamber Efendimiz Hz Muhammet (s.a.s); iyilik, adalet, dostluk, hoşgörü, sevgi, barış ve merhamet gibi bütün güzel sıfatların ona münhasır olduğunu dile getiren Kutalmış, zira peygamberimizin iyiliğe iyilikle kötülüğe de yine iyilikle karşılık veren kutlu bir peygamber olduğunu belirtti.  

Konuşmasını haftanın önemine binaen tüm insanlığa sevgi barış kardeşlik getirmesi dilekleriyle tamamlayan Kutalmış, bu manidar programda emeği geçen başta Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a ve herkese teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Prof. Dr. Mehmet Kutalmış akabinde konuşan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamber Efendimiz Hz Muhammet (s.a.s) doğum gününü kutlayarak “Kutlu Doğum” haftası hakkında bilgiler verdi. Eren, ilk olarak 1989’dan itibaren Türkiye’de kutlanmaya başlandığını ve kısa zamanda ülke sınırlarına taşarak tüm dünyaya yayıldığını ifade etti. Gerçekleşen bu Kutlu doğum programlarıyla Peygamber Efendimiz Hz Muhammet (s.a.s) ve onun vermek istediği mesaj insanlığa açık bir şekilde anlatıldığını dile getirdi. Zira bu programlarda yapılan konferanslar ve bilimsel araştırmalarla insanların bu konuda daha doğru ve güzel bir şekilde aydınlatıldığını savundu.

 “Kutlu Doğum” Programı Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl belirlenen konu çerçevesinde kutlandığını belirten Eren, insanlığın cahiliye dönemine geri döndüğünü, huzur ve güvenin kalmadığı bir zamanda bu yıl ki  “Kutlu Doğum” haftasının “Güven Toplumu” konusun da olması ne kadar da anlamlı olduğunu dile getirdi. Bu hususta konferans vermek üzere Prof. Dr. Abdullah Kahraman sahneye davet etti.

Prof. Dr. Abdullah Kahraman, adına kasideler, naatlar yazılan, insanlık için doğan, insanlığı insanlıkla tanıştıran, yeryüzünde zulüm, adaletsizlik, kötülük, ahlaksızlık ve merhametsizlik adına ne varsa hepsini yok eden, rahmet ve merhamet kanatlarını bütün insanlığa geren O Kutlu Peygamberi yad etmekten gurur ve mutluluk duyduğunu dile getirdi. Kahraman, ruhaniyetinden, bereketinden, hikmetlerinden istifade ettiğimiz; bize Hz Muhammet (s.a.s)’in aşkını tanıtan, O’nun yolunu gösteren ve O’nun emanetini hatırlatan Ahmet Yesevi’ye, cümle ulemaya ve bütün peygamber aşıklarını da rahmet ve minnetle andı.

Kahraman “Hz Muhammet (s.a.s) ve Güvenilir Toplumu” konulu konferansında kısaca şunları kaydetti. “İnsanlığın ufuklarının karardığı,  ilerlediğini zannettikçe gerileyen ve düşen insanlığı bir kurtarıcı olarak O ve O’nun sünneti görülmektedir. Çünkü sadece inanların değil,   inanmayanların dahi O’na güvendiği, O’na düşman olanların dahi Muhammedül emin dediği bir peygamberdir. Mekkeli Müslümanlar baskı zulüm ve şiddete maruz kaldıkları zaman Ya Muhammet biz ne zaman bunlardan kurtulacağız,  huzura ereceğiz dediklerinde dedi ki Allah Resulü, “Bir gün bir kadın tek başına Yemen’den, çıkacak, tek başına devesine binecek, çölleri aşarak Mekke’ye gelecek, hac ibadetini ifa edecek ve yine tek başına devesine binerek, çölleri, dağları aşarak kendi beldesine, kendi evine güven içinde dönecek.” Nitekim O’nun getirdiği değerlere sahip, Kur’an’ın rehberliğinde öylesine güvenilir toplum olacaktır.

Allah Kainatı Hz. Muhammet’e, çocuğu babasına, kadını kocasına, komşuyu komşusuna ve her varlığı birbirine emanet etti. Güvenilir olmayı ise iman etmeye bağladı. Nitekim Müslüman elinden ve dilinden başkalarının zarar görmediği kişidir, emanete ihanet eden insanlıktan olur insanlıktan olan kişi ise imandan olur.”  

Konuşmasını, sahabe-i kiramın güvenlikle ilgili kıssalarıyla örneklendirerek bitiren Kahraman, güvenlik, huzur için dua ve temenni de bulundu.

Konuşmaların akabinde Ahmet Yesevi’yi rüyasında görerek onun hikmetlerini besteleyen Doç. Dr. Güldeniz Ekmen Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın davetlisi olarak programa katıldı. Programda kanun çalarak Yesevi hikmetlerini okudu.

Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren program sonunda Doç. Dr. Güldeniz Ekmen ile Prof. Dr. Abdullah Kahraman’a hediye takdiminde bulundular.


Haber Resimleri