Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Ödül Törenine Katıldı

Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları yarışması ve 2016 yılı Haydar Aliyev Yılı ödülleri toplantısının açılış törenine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Türk Dünyası Mimarlar Mühendisler Birliği Genel Başkanı Mücahit Demirtaş, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız,  Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, 36 ülkeden katılımcılar, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile mimarlar ve mühendisler katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Türkmenistan ve Kırgızistan'dan da bakan düzeyinde konukların katıldığı proje olimpiyatlarının Türk mimarisinin babası sayılan Mimar Sinan'ın memleketinde yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Bu topraklarda bin yıldır bizim medeniyetimizin yaşadığını ifade eden Bakan Sayın Özhaseki, sözlerine şöyle devam etti:

“Hepimizin övünç kaynağı Mimar Sinan. Mimar Sinan, sadece yaşadığı ortamın değil, kültür coğrafyasının birikimidir. Sinan, yaşadığımız bu coğrafyada kültür birikimin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle Selçuklu'nun harika olduğu dönemlerde Kayseri’de 16 medrese vardı. O medreseler sadece din bilgisinin verildiği medreseler değildi. İşte ilk Tıp eğitimin verildiği yer vardı. Sinan, kendine has bir üslup geliştirdi. Ortaya da çok güzel eserler koydu. Bir başka şey kendi döneminin en iyi mimarıydı. O bir dehaydı ve hepimize örnekti. Mimar Sinan’ı aşacak bir şey bir türlü yapamadık.”

Vali Kamçı yaptığı konuşmada, Mimar Sinan’ın, Türk mimarlık tarihinin tartışmasız en değerli üstadı olmayı hak ederken sanatı ve eserleriyle dünya tarihine de geçmeyi başardığını ifade ederek, Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları ödül töreninin, Mimar Sinan’ın dünyaya geldiği ve gençlik yıllarını geçirdiği İlimizde gerçekleştiriyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Mühendislik, mimarlık, şehircilik, tasarım ve fikir kategorilerinde yarışmaları içeren Olimpiyata bu yıl, 2 binin üzerinde projenin katıldığını ifade eden Vali Kamçı, “36 ülkeden mühendislik, mimarlık ve şehircilik mesleğinin duayenlerinin katıldığı bu anlamlı etkinliğin mimarlık alanında yeniliklere ve gelişmelere katkı sağlayacağı kanaatindeyim. Ayrıca, bu organizasyon ülkeler arası dostluk, kardeşlik ve dayanışma bağlarımızı da güçlendirerek, bizi birbirimize daha fazla yakınlaştıracaktır.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ise Sayın Bakanımızın Onursal Başkanlığında böyle güzel bir organizasyonun Kayseri’de yapılmasından dolayı emeği geçen herkese teşekkür ederek, Mimar Sinan bir insanın kendisini yetiştirdiği takdirde neler yapabileceğini gösteren en önemli örneklerden birisi olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Bakan Sayın Özhaseki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Vali Kamçı, Türk Cumhuriyetlerinden gelen konuk bakanlar ve protokol üyeleri Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları final projeleri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yöresel Mimari projeler sergisinin açılışına katıldı. 

Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları yarışması ve 2016 yılı Haydar Aliyev Yılı ödülleri toplantısının öğleden sonraki bölümünde proje sahiplerine ödülleri, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Vali Süleyman Kamçı ve Türk Dünyası Mimarlar Mühendisler Birliği Genel Başkanı Mücahit Demirtaş tarafından verildi.


Haber Resimleri