Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Johannesburg Yunus Emre Enstitüsü Açılışına katıldı

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Yunus Emre Enstitüsü Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Musa Yıldız, Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz'ın teşrifleriyle Johannesburg Yunus Emre Enstitüsü Binasının açılış törenine katıldı.

 Törene, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Türkiye'nin Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Başbakan Başdanışmanı ve Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Cahit Bağcı, Düzce eski Milletvekili Prof. Dr. Celal Erbay, Denizli eski Milletvekili Mustafa Gazalcı, Güney Afrika'daki bazı sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ve ülkede yaşayan bir grup Türk vatandaşı katıldı.

Anadolu’nun önemli medeniyetlerine sahip çıkan ve bu toprakların kültürel mirasını dünyanın farklı yerlerine taşıyan Yunus Emre Enstitüsünün Güney Afrika’daki ilk şubesi Türk dili ve kültürünün en iyi şekilde öğretilebilmesi için sürdürdüğü çalışmalarıyla bölgede örnek gösteriliyor.

Bakan İsmet Yılmaz, açılış töreninde yaptığı konuşmada, enstitünün hem Johannesburg hem de bu ülke için hayırlı olmasını diledi.

Enstitüyü açmaktaki amaçlarına değinen Yılmaz, "Kişinin kendini tanıtması lazım. Biz ülkemizi tanıtacağız. Tanıtmanın yolu da dilden geçmektedir." ifadelerini kullandı.

İspanyolların Cervantes, Almanların ise Goethe enstitüleriyle faaliyet gösterdiğini hatırlatan Yılmaz, onların ortaya koyduğu misyon doğrultusunda Türkiye'nin bir eksikliği olduğunu görerek Yunus Emre Enstitüsünü kurup çalışmalara başladıklarını anlattı.

Bakan Yılmaz, "Çok büyük değerlerimiz var. Mevlana onlardan biri ama Yunus Emre, Türk insanının gönlündekini en yalın haliyle dile getirmiş ender insanlardan bir tanesi. Yunus Emre'nin sözlerini dünya yayarsak dünyanın her yerinde barışı hakim kılarız. Biz her zaman Güney Afrika'nın yanındayız. Türk milletine hep bakıldığı zaman, nerede olduğuna; hep mazlumların yanında yer almıştır." şeklinde konuştu.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş de Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın enstitünün kuruluşu ve yaygınlaşmasında büyük çabaları olduğuna değinerek, verdiği emeklerden dolayı teşekkür etti.

Enstitünün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde 2009'da kurulduğunu anımsatan Ateş, "O dönem daha yeni filizleniyordu. 8 yıl aradan sonra bugün 54'üncü merkezi açtık. Yunus Emre Enstitüsü beş farklı kıtada, değişik coğrafyalarda Anadolu kültürünü, dilini, edebiyatını, sanatını bütün dünyaya taşıyor, başka halklarla, başka uluslarla kültürel köprüler kuruyor." değerlendirmesinde bulundu.

Ateş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tabii biz sadece dünyaya kendi kültürümüzü götürmüyoruz, bulunduğumuz ülkelerde bize uygun insani değerlerimizi geliştirecek, bize katkı sağlayacak bütün özellikleri de Türkiye'ye taşıyoruz. Bu anlamda özellikle Afrika kıtasından girişi sağlayacak Güney Afrika'da çok farklı kültürel değerler var. Bu merkez sayesinde Türkiye ile irtibatın daha fazla olacağına inanıyorum."


Haber Resimleri