Ahmet Yesevi Üniversitesi Öğrencilerinden “Türkmen Düğünü” Tiyatrosu Şöleni

Ali Yürük’ün, dünyada bir milletin düğün adetlerini anlatan ilk tiyatro eseri olma özelliği taşıyan ‘Türkmen Düğünü’ adlı oyunu, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Hazırlık Dil Öğretim Merkezi öğrencileri tarafından 2 Mart 2016 Çarşamba günü saat 16.00’da Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Türkistan yerleşkesinde bulunan Kültür Merkezi Tiyatro Salonunda sahnelendi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Nursoy ve Prof. Dr. Bakıtcan Muhammedcanov ile Hazırlık Dil Öğretim Fakültesi Dekanı Dr. Mustafa Canbaz olmak üzere, yüzlerce kişinin büyük bir ilgiyle seyrettiği eser; Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Rusya Federasyonu, Çin, Afganistan, Bulgaristan, Moldova ve Kosova olmak üzere toplam 12 ülkeden gelen öğrenciler tarafından sergilendi.

“Türkmen Düğünü” adlı tiyatro gösterisi kimi zaman güldüren, kimi zaman eğlendiren, kimi zaman duygulandıran ve kimi zaman da endişelendiren sahneleriyle izleyenlerden tam not aldı. Hazırlık Dil Öğretim Fakültesi Dekanı Dr. Mustafa Canbaz ve hocaları İbrahim Kaplankıran, Erdem Kumsar ile İsrafil Uçar’ın destekleriyle hazırlanan ve Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin öğrencilerinden Uğur Yılmaz’ın koordine ettiği oyunla Türk Dünyasının pek çok farklı coğrafyasından, kültüründen ve inancından gelen öğrenciler, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin çatısı altında ve ortak bir duygu paydasında birleşti.

Sergilenen oyunun sonunda öğrenciler, Türk Dünyasının bayraklarını açarak söyledikleri şarkılarla yalnızca Türk Dünyasına değil, tüm dünyaya sevgi, kardeşlik, birlik, beraberlik ve barış mesajları verdiler.


Haber Resimleri