Karaman’da Ahmed Yesevi konferansı

UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevî Yılı kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından, Türkiye’de Hoca Ahmet Yesevi’nin adını taşıyan ilk, orta ve lise düzeyindeki okullarda Ahmed Yesevî’nin hayatı, eserleri, menkıbeleri ve hikmetlerinin konu edileceği “Hoca Ahmed Yesevi” konferanslarına Karaman Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulunda devam edildi.

Karaman Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulunun katkılarıyla Güzel Sanatlar Lisesi konferans salonunda düzenlenen konferansın konuşmacısı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çalışkan oldu. Konferansa Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, Karamandaki okul müdürleri ve birçok STK temsilcisi katıldı. Konferansın açılış konuşması Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulunun Müdürü Feyzan Ünal Koçak tarafından yapıldı.  Koçak; UNESCO’nun 2016 yılını Hoca Ahmed Yesevî Yılı etmesiyle birlikte, Karamanda Ahmed Yesevinin adını taşıyan tek okul olmalarından dolayı bu konferansın düzenlenmesinden dolayı çok mutlu olduklarını belirtti. Konferansa katkılarından dolayı Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a ve Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğluna teşekkür ederek, Ahmed Yesevi’nin anlatılması ve tanınmasının önemine dikkat çekti.

Prof. Dr. İsmail Çalışkan, öğrencilere Geçmişten Bugüne Uzanan Köprü: Ahmet Yesevi’nin mirası konulu bir konferans verdi. Konferansın ardından Hoca Ahmed Yesevi resim sergisi gezildi.

Etkinlikte ayrıca Ahmet Yesevi Üniversitesi ve TİKA işbirliği ile Ahmed Yesevi’nin adını taşıyan ilk ve orta dereceli okullara, içinde Ahmed Yesevi ile ilgili bugüne kadar yayımlanan kitapların yer aldığı ‘‘Ahmed Yesevi Kitaplığı’’ da hediye edildi.


Haber Resimleri