Kırıkkale’de Hoca Ahmed Yesevi konferansı yapıldı

UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevi Yılı kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından, Türkiye’de Hoca Ahmed Yesevi’nin adını taşıyan ilk, orta ve lise düzeyindeki okullarda Ahmed Yesevi’nin hayatı, eserleri, menkıbeleri ve hikmetlerinin konu edileceği “Hoca Ahmed Yesevi” konferansları Ankara, Eskişehir ve Karamandan sonra Kırıkkkale’de gerçekleştirildi.

Kırıkkale Ahmet Yesevi ilköğretim okulunda sabah 10.30’da gerçekleşen törene Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Kırıkkale Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, Ankara İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülfikar Güngör, Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin,  AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Mürsel Akçay, Ahmet Yesevi ilköğretim Okulu Müdürü Necati Doğan ve bölgedeki diğer okul müdürleri katıldı.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesi ve TİKA işbirliği ile içinde Ahmed Yesevi ile ilgili bugüne kadar yayımlanan kitapların yer aldığı Ahmed Yesevi Kitaplığı’nın da hediye edildiği Ahmet Yesevi kütüphanesinin açılışını yaptı. Kütüphane açılışı sonrasında okul konferans salonunda konuşma yapan Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, öğrencilere Hoca Ahmed Yesevi ve hayatı hakkında bilgiler verdikten sonra UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevî Yılı anısına, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından hazırlanan Ahmed Yesevi hikâye kitabından hediye etti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi, UNESCO, Kırıkkale Valiliği ve Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kırıkkale İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonunda saat 14.00’de gerçekleştirilen programda Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Kırıkkale Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan’ın açılış konuşmalarından sonra konuşmacı Ankara İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülfikar Güngör katılımcılara Ahmed Yesevinin hayatı ve felsefesi hakkında bir konferans verdi. Konferansa Kırıkkale Polis Okulu Öğrencileri, Kırıkkale Üniversitesi öğrencileri, Milli Eğitim Bakanlığına bu dönem atanan stajyer öğretmenler ve çok sayıda kişi katıldı. Konferans sonunda Kırıkkale Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan katılımlarından dolayı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Prof. Dr. Zülfikar Güngör’e teşekkür edip, çiçek takdim etti.


Haber Resimleri