Ahmet Yesevi Üniversitesi Expo 2017 Kazakistan Astana Fuarına Hazır

Expo 2017 çalışmaları kapsamında Astana fuarında sergilenmek üzere Ahmet Yesevi Üniversitesini temsilen üretimi tamamlanan Güneş Enerjili 2 kişilik araba ve Güneş Enerjili harç karma makinesi ilk defa fuarda tanıtılacak.

Ahmet Yesevi Üniversitesi öğretim görevlisi Satılmış Ferhat Çayır'ın koordinasyonunda hazırlanan Güneş Enerjili 2 kişilik araba saatte 80 km hıza sahip, bulutlu havalarda ise araç 150 km yol kat edebiliyor. Güneş Enerjili 2 kişilik araba, 300 kg ağırlığında ve 250 kg taşıma kapasitesine sahiptir. Ayrıca arabada; hidrolik disk fren sistemi, otomatik vites, ısıtma ve soğutma klima, yol bilgisayarı ve geri dönüş kamerası gibi özellikler de dikkat çekmektedir.

Güneş Enerjili arabanın yanı sıra Güneş Enerjili harç karma makinesinin üretimi de yine Ahmet Yesevi Üniversitesi öğretim görevlisi Satılmış Ferhat Çayır ve ekibi tarafından tamamlanmıştır. Elektriğin bulunmadığı yerlerde hayatı kolaylaştırmak için ya da enerji tasarrufu için çok önemli bir yere sahip olan harç karma makinesi, güneşin olmadığı bir gün içinde 2 saat, güneş olduğunda ise kesintisiz çalışabilmektedir. 60 litre kapasiteye sahip olan Güneş Enerjili harç karma makinesi için Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından uluslararası patent başvurusu gerçekleştirildi.


Haber Resimleri