Mütevelli Heyet Başkanı Olcas Süleymanov'a TÜRKSOY Özel Ödülü törenine katıldı

Türk Dünyasının aksakalı, şair, diplomat Olcas Süleymanov’a, 7 Nisan 2016 tarihinde TÜRKSOY Genel Sekreterliğinde gerçekleştirilen törenle TÜRKSOY Özel Madalyası takdim edildi.

Ödülün takdimi öncesinde konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türk Dünyası sanat ve kültürüne uzun yıllar çalışmalarıyla katkı sunmuş olan Olcas Süleymanov’un doğumunun 80. yılını tebrik ederek, kendisine TÜRKSOY kurucu ülkeleri bakanlarına takdim edilen TÜRKSOY Özel Madalyasını takdim etti.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov konuşmasının devamında şu sözleri dile getirdi; “Aydınlarımız bizleri geleceğe taşıyan kişilerdir. Dede Korkut, Yusuf Has Hacip, Kaşgarlı Mahmut, Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş Veli, Ali Şir Nevai ve Yunus Emre gibi büyüklerimiz eserleriyle günümüze ve geleceğimize ışık tutmaktadır. Türk dünyasının tarihini onlarsız düşünmek mümkün değildir. Olcas Sulaymanov, hayatını barış ve hoşgörüye adayan, birlik ve beraberliği soluklayan, hakkı savunan, entelektüel birikimiyle bilimsel araştırmalar yaparak halkın ruhunu uyandıran, Türk dünyasının önde gelen aksakallarından biridir.”

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız yaptığı konuşmada, Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarında önderlik eden Olcas Suleymanov’un, hayatını Türk Dünyasının birleşmesine, Türk dili ve kültürünün hak ettiği değeri bulmasına adamış, yüce gönüllü bir Türk aydını olduğunu ve kendisinin Türk kültürünün ve dilinin yüzyıllarca diğer dillerin temel beslenme kaynaklarından biri olduğunu, tüm bilim dünyasına ispatlayan bir kişi olduğunu dile getirdi.

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Janseyit Tüymebayev, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve çok sayıda misafirin katılımıyla gerçekleştirilen ödül törenin ardından, şair Olcas Süleymanov TÜRKSOY tarafından 10 farklı dilde hazırlanan ‘’Türk Dillerinde Olcas Süleymanov’un Şiirleri’’ isimli şiir kitabını imzaladı.


Haber Resimleri