Ahmet Yesevi Üniversitesi V. Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Kongresi’ne Ev Sahipliği Yapıyor

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığının öncülüğünde, Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin Türkistan yerleşkesindeki Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen "V. Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Kongresi" ile Türk Dünyasının değişik ülkelerinden 200'ün üzerinde akademisyen bir araya geldi.

Açılış programı, 13 Nisan 2016 Çarşamba saat 14.00'da Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi büyük salonda gerçekleştirilen "V. Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Kongresi" kültürel ve sanatsal açıdan renkli görüntülere de sahne oldu.

V. Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Kongresinin açılış konuşmasını yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız sözlerine, büyük çaplı ve uluslararası bu organizasyonun gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek başladı. Hoca Ahmet Yesevi'nin Türk Dünyası kimliği ve medeniyetine yaptığı katkıların yanı sıra tüm insanlığa evrensel bir mesajının da olduğunu belirten Prof. Dr. Musa Yıldız, 2016 yılının UNESCO tarafından Hoca Ahmet Yesevi Yılı ilan edilmesi için başlattıkları ve akabinde gerçekleştirdikleri faaliyetlerden de bahsetti.

 Prof. Dr. Musa Yıldız’ın ardından söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, öncelikle geniş çaplı ve katılımlı olan bu kongrenin ortaya çıkmasında Türkiye'den Kazakistan'a kadar bir şekilde emeği geçmiş herkese teşekkür ederek sözlerine başladı. Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin çağları aşan dil ve üslubunun aynı zamanda çağlar üzeri kutlu bir mesaja da sahip olduğunu dile getiren Prof. Dr. Muhittin Şimşek, bu kutlu mesajı Türk Dünyasının gündemine getirmenin hatta merkezine oturtmanın önemine vurgu yaptı.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov ise; bu organizasyona ev sahipliği yapmaktan ve bu vesileyle de Türk Dünyasının en güzide şahsiyetlerini Türkistan'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan konuşmasında, Hoca Ahmet Yesevi'yi anlamanın romantizm olarak değil de gerçek anlamda Türk Dünyası arasında bir duygudaşlığı ve gönüldaşlığı da beraberinde getireceğini ve de tüm insanlığın gerçek barışı için bir umut ışığı oluşturacağını dile getirdi.

Konuşmaların akabinde Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan Türkiye'den getirdiği hediyeleri, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek,  Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış'a takdim etti.   Açılış programının ardından ise kongre oturumları gerçekleştirildi.


Haber Resimleri