Ahmet Yesevi Üniversitesinden Kentav Valiliğine ziyaret

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Nursoy, Kentav Valisi Abdibahit Makulbayev'i Valilik makamında ziyaret ettiler.

Türkiye’den mezun olan Kentav Vali Yardımcısı Nurjan Tasimov'un da hazır bulunduğu görüşmelerde Hoca Ahmet Yesevi'nin türbesinde bulunan 'Tunç Kazan'ın yapıldığı köy olarak bilinen, 2000 yıllık tarihi geçmişe sahip Karnak köyündeki bazı eserlerin Ahmet Yesevi Üniversitesi ile TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) ortaklığında restorasyonunun yapılması ve Karnak köyüne tarihi bir müze yapılması gibi konular ele alındı.

Samimi bir atmosferde gerçekleşen ziyaretin diğer bir konusu da Kentav şehrinin girişinde bulunan Gençlik Parkı'nın (Jastar Sayabagı) canlandırma ve kullanma tasarrufunun Kentav Valiliği tarafından Ahmet Yesevi Üniversitesine verilmesi oldu. Parkın adının UNESCO 2016 Ahmed Yesevi yılı münasebetiyle Ahmet Yesevi Parkı olarak değiştirilmesi kararlaştırıldı.

Görüşmenin ardından Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan tarafından Kentav Valisi Abdibahit Makulbayev'e "Dîvân-ı Hikmet Hoca Ahmed Yesevî" adlı eser hediye edildi. Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız da Kentav Valisi Abdibahit Makulbayev'e seramik bir çini işlemeli vazo hediye etti. Kentav Valisi Abdibahit Makulbayev de konuklara, Kentav ile ilgili bir kitap ve tanıtım broşürleri hediye etti.

Türkiye’den mezun olan Kentav Vali Yardımcısı Nurjan Tasimov'u da makamında ziyaret edip kalem hediye eden heyet, yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Kentav Valiliğinden ayrıldı.


Haber Resimleri