Ahmet Yesevi Üniversitesinde Kırgızistan Cumhuriyeti'nin 25. Yılı ve Anayasa Günü Kutlandı

Ahmet Yesevi Üniversitesine eğitim almak için Kırgızistan başta olmak üzere Türk Dünyasının farklı coğrafyalarından gelen öğrenciler Kırgızistan Cumhuriyeti'nin 25. yılı ve Anayasa Gününü Kültür Merkezi büyük salonda coşkuyla geçen bir programla kutladı.

Programa Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bakıtcan Muhammedjanov'un yanı sıra Kırgızistan Cumhuriyeti'nden konuk olarak gelen Milli İlimler Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Akmataliyev Abdıldajan Amanturoviç, Cengiz Aytmatov Dil ve Edebiyat Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Kadırmanbetova Aynura Kümünova, öğretim görevlileri Turgunbayeva Jıldız Jusupova ve Jakıpbekova Ayida Dıykanova da katıldı. Programın açılış konuşmalarını Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ile Kırgızistan Cumhuriyeti Milli İlimler Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Akmataliyev Abdıldajan Amanturoviç yaptı. Konuşmaların ortak mesajı ise bağımsız Türk Dünyasının sonsuza dek güçlenerek yükselmesi temennisi oldu. Ayrıca Kazakistan Milli İlimler Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Akmataliyev Abdıldajan Amanturoviç, Kırgızistan Cumhuriyeti'nin 25. yılı ve Anayasa Gününü Kırgızistan'ın dışında bir ülkede Türk Dünyası öğrencileri ile kutlamaktan duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Filoloji Fakültesi öğretim görevlisi Asil Şengün ile Kırgızistanlı öğrencilerin birlikte hazırlamış olduğu programda Türk Dünyasının farklı coğrafyalarından gelen öğrencilerin okuduğu şarkılar ve şiirlerin yanı sıra sunmuş oldukları dans gösterileri de oldukça beğeni topladı. Kırgızistan Cumhuriyeti'nden gelen misafir sanatçılar Manasçı Samat Köçörbayev ile Aşık Asılbek Maratov da izleyenlerden tam not aldı.

Program, öğrencilerin sahnede sergilediği Türk Dünyası oyunlarının ardından sona erdi. Programın akabinde Kırgızistan'ın 25. yıl ve Anayasa Günü vesilesiyle kesilen pasta konuklara ikram edildi. İkramların ardından Kültür Merkezi bahçesinde Türk Dünyası öğrencileri eğlencelerine devam ettiler.

Akşam saat 19.00'da ise Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış tarafından Kırgızistan Cumhuriyeti Milli İlimler Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Akmataliyev Abdıldajan Amanturoviç, Cengiz Aytmatov Dil ve Edebiyat Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Kadırmanbetova Aynura Kümünova ve öğretim görevlileri Turgunbayeva Jıldız Jusupova ile Jakıpbekova Ayida Dıykanova'nın onurlarına Turan Restoran'da bir akşam yemeği verildi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bakıtcan Muhammedjanov ile Filoloji Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Nurseulet Aytbayeva da yemekte hazır bulundu. Yaklaşık iki saat süren akşam yemeğinin ardından program sona erdi.


Haber Resimleri