İstanbul Medeniyet Üniversitesinde Hoca Ahmet Yesevi Paneli yapıldı

Vefatının 850. yılında Hoca Ahmet Yesevi İstanbul Medeniyet Üniversitesi Güney Yerleşke Konferans Salonunda düzenlenen panelle anıldı.

Ahmed Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız yönetiminde gerçekleştirilen panelde, Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Necdet Tosun “Ahmed Yesevi ve Orta Asya’da Yesevilik”, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haşim Şahin de “Anadolu’da Ahmed Yesevi Tesiri Üzerine Düşünceler” konulu konuşma yaptı.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman’ın da katılımları ile düzenlenen Hoca Ahmet Yesevi Panelinde Prof. Dr. Musa Yıldız, üniversitelerinin adını aldığı Hoca Ahmed Yesevi’nin hayatı, Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk Dünyasındaki önemi ve UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevi Yılı etkinliklerine ilişkin genel bilgi paylaşımında bulunarak "Yesevi Hazretleri döneminde İslam ışığını Anadolu’ya yansıtmıştır” dedi.

“Peygamberimiz Efendimizin Mekke’den yaymış olduğu İslam ışığını o günkü Yesi’den (Türkistan) Anadolu’ya yansıtan Yesevi Hazretlerinin o yansıması, Anadolu’da İslam’ın gelişmesini ve bizim kimliğimizin muhafaza edilmesini sağlayan, Yunus Emre, Hacı Bektaşı Veli ve Mevlana da tezahür etmiştir” ifadeleri ile sözlerine devam eden Prof. Dr. Yıldız, “O bizim kurucu atamızdır” diyerek Hoca Ahmet Yesevi’ye çok şey borçlu olduğumuzun altını çizdi.

UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevi Yılı etkinlikleri başta olmak üzere birçok yönleri ile Yesevi Hazretleri’nin döneminden günümüze kadar yansımaların ele alındığı panel katılımcıların soru-cevapları ile tamamlandı. Panel sonunda Rektör Prof. Dr. M. İhsan Karaman; Prof. Dr. Musa Yıldız, Prof. Dr. Necdet Tosun ve Doç. Dr. Haşim Şahin’e çiçek verdi ve plaket takdim ederek, katılımcılara teşekkür etti.


Haber Resimleri