Ahmet Yesevi Üniversitesinde Türkiye Türkçesi Sertifika Töreni

''Ahmet Yesevi Üniversitesinde Türkçe Seferberliği'' düşüncesiyle Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 2015-2016 eğitim-öğretim yılında, idari ve akademik personel için hazırlanıp organize edilen, 180 saatlik Türkiye Türkçesi öğretimi programının sertifika töreni yapıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türkistan yerleşkesinde bulunan Yeni Kütüphanenin toplantı ve konferans salonunda 1 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 16.00'da gerçekleştirilen sertifika törenine, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ile Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Mehmet Toplu katıldı.

Sertifika töreninde konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış sözlerine, dinleyenlere Türkiye Türkçesi ile hitap etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Bu tür programların gelecek yıllarda da daha geniş çaplı olarak devam edeceğini belirten Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Türkiye'den de Üniversitemize gelecek ve Kazak Türkçesi öğretimi programına katılacak öğrencilerle, etkileşimin daha da kuvvetleneceğini söyledi. Dilin, bir milletin vatanı ve memleketi olduğunu belirten Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış; aynı vatanın, aynı memleketin, aynı kültür havzasının, aynı inancın ve aynı düşünce ikliminin çocukları olduğumuzu bu tarz program ve faaliyetlerin sayesinde daha iyi anlayacağımızı ve birbirimize daha çok yakınlaşacağımızı dile getirdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesinin idari ve akademik personelinin katıldığı Türkiye Türkçesi öğretimi programı, Üniversitemiz Türkiye Türkçesi okutmanları Asil Şengün, Turgay Akduruş ve Kenan Semiz tarafından yürütüldü. 180 saatlik Türkiye Türkçesi öğretimi programının sonunda başarılı olan kursiyerlere sertifikaları, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Mehmet Toplu tarafından takdim edildi. 


Haber Resimleri