"Gönül Kervanı" Ahmet Yesevi Üniversitesinde

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından organize edilen "Gönül  Kervanı" adlı projeyle Türkiye'den gazeteciler, sanatçılar, akademisyenler, televizyoncular gibi sahalarında uzman birçok önemli isim Kazakistan'ın Almatı, Çimkent ve Türkistan şehirlerinde bir dizi ziyaret ve temaslarda bulundular.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki ortak tarih, kültür, eğitim vb. gibi konularda ilişkilerin geliştirilmesi ve zenginleştirilmesine katkı sağlamak için çalışmalarını sürdüren "Gönül  Kervanı" heyeti Türkistan'da bulunan Hoca Ahmed Yesevi Türbesi ile Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi'ne de bir ziyaret gerçekleştirdi.

Gazeteciler; Ekrem Kaftan, Leyla İpekçi, Fadime Özkan, Hasan Öztürk, Ferzende Kaya, Akademisyenler; Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar, Prof. Dr. Mehmet Emin Yılmaz, Prof. Dr. Mehmet Akkuş, Doç. Dr. Haşim Şahin, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatçı, Dr. Muharrem Ök, Neşe Ök, Önder Özsoy, Yazarlar; Ömer Tuğrul İnançer, Necmi Atalay, Sadık Yılmaz, Çiğdem Oruç ile Sanatçı ve Sinemacılardan; Sedat Anar, Yrd. Doç. Dr. Timuçin Çevikoğlu, Ahmet Turgut, Taşkın Savaş, Tülay Gürses ile TİKA Daire Başkanı Zülküf Oruç, Özge Gürses, Nezahat Tatçı ve Osman Aydın’dan oluşan "Gönül Köprüsü Kervanı" ekibi Hoca Ahmed Yesevi ile Aslanbab Türbelerini ziyaretlerinin ardından Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ile birlikte Üniversitemizin bazı fakülte ve bölümleriyle Kültür Merkezinde bulunan Türk Tarih Müzesini gezdi. Ömer Tuğrul İnançer, Mustafa Tatçı ve Sadık Yalsızuçanlar'ın Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Kültür Merkezi toplantı ve konferans salonunda verdiği "Hoca Ahmed Yesevi'yi Anlamak" adlı konferansın ardından program sona erdi.


Haber Resimleri