Ahmet Yesevi Üniversitesinden "Dostluk, Kardeşlik ve Ortak Değerlerde Buluşma" Programı

Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri, yılsonu ve Ramazan ayının gelişi münasebetiyle "Dostluk, Kardeşlik ve Ortak Değerlerde Buluşma" programı gerçekleştirdi.

İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri tarafından "Dostluk, Kardeşlik ve Ortak Değerlerde Buluşma" programı çerçevesinde Pîr-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin Türbesine, kızı Gevher Ana Türbesine, T.C. Diyanet Vakfı tarafından inşaa edilen Hoca Ahmed Yesevi Camisine, Çimkent'te bulunan Şeyh Halife B. Zâyed Al-i Nehayan Camisine, Pîr-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin dünyaya geldiği Sayram kasabasındaki babası İbrahim Ata Türbesine, annesi Karakaş Ana Türbesine ve Meşhur Müfessir Kadı Beydâvî Türbesine ziyaretler gerçekleştirildi.

Cemaatle kılınan öğle namazı, Tahiyyatulmescid namazları, okunan Kur'ân-ı Kerimler ve yapılan anlamlı dualardan sonra Sayram'da bulunan bir kebapçıda "Dostluk, Kardeşlik ve Ortak Değerlerde Buluşma" yemeği yenildi. Yemeğin ardından Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hocalarının Türkistan'a dönüşüyle program sona erdi.

Programla ilgili açıklama yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İdris Şengül, gerçekleştirmiş olduğumuz bu tarz programlarımıza göstermiş oldukları hassasiyet ve verdikleri desteklerden ötürü, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ile Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’a çok müteşekkir olduklarını dile getirdi. Bu programların sayısı arttıkça Türk-İslam Kültür ve Medeniyetinin kıymet-i harbiyesinin daha iyi idrak edileceğini belirten Prof. Dr. İdris Şengül, bu sayede de kültür ve medeniyetimizin etrafında bir dostluk ve kardeşlik hâlesi oluşturabileceğimizi söyledi.


Haber Resimleri