Doç. Dr. Nevzat Şimşek Yabancı Diller ve Kariyer Üniversitesinde seminer verdi

Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek Yabancı Diller ve Kariyer Üniversitesinin davetlisi olarak 15.06.2016 tarihinde “Türkiye ve Rusya İkili İlişkileri: Politik ya da Ekonomik” başlıklı bir seminer verdi.

Doç. Dr. Nevzat Şimşek Türkiye ve Rusya İkili İlişkileri: Politik ya da Ekonomik adlı seminerinde ana hatlarıyla Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerde endüstriyel analizler, ticaret, turizm ve yatırım alanındaki gelişmeler ile iki ülke arasındaki ortak projeler hakkında bilgiler sundu. Türkiye ve Rusya’nın hem tarihte hem de günümüzde dış politikada farklı bakış açılarına rağmen Türkiye ve Rusya’nın ekonomik ilişkilerinin hangi alanlarda ve niçin geliştikleri sorularına yanıt aranan konuşmasında Nevzat Şimşek, özellikle SSCB sonrasında Türkiye ve Rusya arasında ticaret, turizm ve yatırım alanlarında artan ekonomik ilişkilerinin iki ülkenin dış politikadaki farklı bakış açılarının buzdolabına kaldırılmasına neden olduğunu dile getirdi.

Bavul ticaretinin dışında KEİ’de işbirliği, Mavi Akım gibi biten, Akkuyu nükleer santrali gibi devam eden ortak projelerin iki ülke arasındaki ilişkileri yüksek seviyelere çıkardığını belirterek, 2006 yılında Stratejik Ortaklık aşamasına geçildiğini, 2010 yılında Türk-Rus Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kurularak kararların bu çerçevede alınmaya başlandığını anlatan Şimşek, iki ülke arasındaki ticaret dengesinin özellikle petrol ve doğal gaz nedeniyle Rusya lehine gelişim gösterdiğini rakamlarla açıkladı.

Fakat ticari ilişkilere bu şekilde bakmanın resmi doğru tanımlayamayacağına dikkat çeken Şimşek, detaylı endüstriyel analizlerle iki ülkenin ticaretten sağladıkları faydanın derecesi hakkında yorum yapmak gerektiğinin altını çizdi. Birçok detaylı ölçüm sonuçları sonucunda iki ülkenin ticaret yapılarının birbirlerini tamamladıklarını belirterek, bu nedenle iki ülkenin birbirleriyle ticaretten fayda sağladıklarını, dış politikada farklı duruşa rağmen ticari ilişkilerinin 1992 yılından günümüze sürekli arttığını ifade etti ve konuşmasını ekonominin politikaya yön vereceği sözleriyle bitirdi.

Seminerin sonunda katılımcılar Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ilişkiler ile projeler hakkında görüş alışverişinde bulundular.


Haber Resimleri