Tuluyhan Uğurlu'dan Ahmet Yesevi Türbesi önünde Resital

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevi Yılı çerçevesinde organize edilen bir projeyle, Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin hikmetlerinden ilham alarak oluşturduğu müzikleri seslendirmek için Kazakistan'ın başkenti Astana ve Türk Dünyası'nın ruhani başkenti olarak nitelendirilen Türkistan'da bir dizi konser vermek için bulunan sanatçı Tuluyhan Uğurlu son resitalini Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin huzurunda sergiledi.

23 Eylül 2016 Cuma günü saat 15.30'da Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin türbesinin karşısında gerçekleştirilen Tuluyhan Uğurlu açık hava resitaline ilgi büyüktü.

Program öncesi bir konuşma yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, vefatının üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin gönüllere hitap eden eserleri ve biz Türk Dünyası'na miras olarak bıraktığı yüksek bir manevi iklimin içerisinde Tuluyhan Uğurlu gibi önemli bir sanatçının en değerli çalışmalarıyla huzurlarınızda olmaktan büyük bir kıvanç ve mutluluk duyduğunu belirtti.

Ardından söz alan sanatçı Tuluyhan Uğurlu ise, Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin hikmetlerinden damıtarak vücuda getirdiği eserlerini yine Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin huzurunda seslendirmenin dayanılmaz haz ve mutluluğunu iliklerine kadar hissettiğini ifade etti. Burada seslendireceğini belirttiği eserleri bütün şehit ve gazilere ithaf ettiğini de sözlerine ekleyen sanatçı Tuluyhan Uğurlu, herkese memnun kalacakları bir resital temennisinde bulunarak sözlerini tamamladı.

Yesevi Müzesi yetkililerince teşekkür plaketi sunulan sanatçı Tuluyhan Uğurlu'ya, Ahmet Yesevi Üniversitesi adına Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış tarafından da Kazak milli giysisi olan bir çapan giydirildi.

Türkistan halkı tarafından oldukça yoğun bir ilgi ve alakayla takip edilen sanatçı Tuluyhan Uğurlu resitalinde komando elbiseli ve Türk bayraklı bir Kazak çocuk da dikkatleri çekti.


Haber Resimleri