Mütevelli Heyet Başkanı 17. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivaline Katıldı

Safranbolu Belediyesi Tarafından ‘’Kültürel Mirası Koruma’’ ana teması ve bu yıl ‘’Medeniyetimizin Manevi Dinamikleri’’ yan teması ile düzenlenen 17. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali 30 Eylül günü başladı.

Safranbolu Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans salonundaki ilk program “ 100 yıl önce Ahmet Yesevi ve Türkistan “ fotoğraf sergisi oldu. Sergi katılımcılar tarafından büyük beğeni toplarken, Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’un ev sahipliği yaptığı programa, Karabük Valisi Mehmet Aktaş, Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Serginin ardından Ahmet Yesevi ve Anadolu’ya Etkileri “ Paneline geçildi. Panel öncesi Festivalin açılış konuşmasını yapan festival komitesi ve Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy,  Festivalin ana temasının Kültür Mirasının Korunması olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından, Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Doç Dr. Nadirhan Hasanov ve Prof. Dr. Necdet Tosun tarafından verilen “ Ahmet Yesevi ve Anadolu’ya Etkileri “ Paneline geçildi.

Yaklaşık 2 saat süren panelde Ahmet Yesevi ve hayatından kesitler anlatılarak Anadolu’da Müslümanlığa etkileri konuşuldu. Panel sonunda Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, bir konuşma yaptıktan sonra panelistlere çiçek ve teşekkür belgesi takdim etti.


Haber Resimleri