Ahmet Yesevi Üniversitesinden "Yesevi Türkçe" Seti

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığının 2015-2016 akademik yılının başında başlatmış olduğu çalışmalar çerçevesinde oluşturulmakta olan "Yesevi Türkçe" isimli Türkçe öğretim seti, Ahmet Yesevi Üniversitesi Hazırlık Fakültesinde 3 Ekim 2016 tarihi itibariyle A1 düzeyinde okutulmaya başlandı.

2016-2017 akademik yılında Ahmet Yesevi Üniversitesi Hazırlık Fakültesinde okutulmaya başlanan "Yesevi Türkçe" setinin "Türkçenin Öğretimi" konulu hazırlık öğretim elemanlarına yönelik hizmet içi eğitim semineri programı da 21-27 Eylül 2016 tarihleri arasında yapıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Hazırlık Fakültesi Türk Dili Bölümü öğretim elemanlarına yönelik gerçekleştirilen "Türkçenin Öğretimi" konulu hizmet içi eğitim semineri programının kapanış töreninde konuşan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, seminer hocaları Doç. Dr. Nezir Temur ile Doç. Dr. Mustafa Durmuş'a teşekkür belgeleri ve Türkistan hatırası olarak hediyeler takdim etti.

Törende konuşan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Hazırlık Fakültesinin Ahmet Yesevi Üniversitesinin başarısındaki yeri ve önemine vurgu yaparak daha çağdaş ve daha bilimsel yöntemlerin uygulanması ile çok yakın gelecekte Ahmet Yesevi Üniversitesinin sadece Kazakistan ve Türkiye'nin değil, tüm Türk Dünyasının önde gelen üniversitelerinden biri olmasını hedeflediklerini ifade etti. Ayrıca üniversite bünyesinde Yesevi öğretilerine müdrik yeni nesillerin yetişmesi için her türlü imkânın sağlandığını da dile getiren Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, tek amaçlarının Türkiye ve Kazakistan başta olmak üzere akraba topluluklarından gelen bütün öğrencilerin akademik anlamda daha donanımlı ve daha bilinçli olarak yetişmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör ve Türk Dili Bölümü Başkanı Dr. Ahmet Kıymaz da yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde 25 yıl öncesine nazaran daha başarılı bir çizgiye gelindiğini; yeni hazırlanan "Yesevi Türkçe" seti ile Türkçe öğretimindeki düzeyin daha da artacağına inandıklarını söylediler.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığının çalışmalarıyla hazırlanmakta olan "Yesevi Türkçe" isimli Türkçe öğretim seti aynı zamanda Ahmet Yesevi Üniversitesi tarihi boyunca 'Avrupa Dil Portfolyosunun Dayandığı Temel Prensipler' çerçevesinde Türk Dünyası öğrencileri için özel olarak kaleme alınan profesyonel manadaki ilk Türkçe öğretim seti olma özelliğine de sahiptir.


Haber Resimleri