Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu Ankara’da Başladı

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından düzenlenen "Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu" Ankara'da başladı. Sempozyuma Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Doç. Dr. İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Danıştay Başsavcısı Halil Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek,  akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın "Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu" açılışı konuşmasında 25’inci bağımsızlık yıl dönümünün ilelebet kutlanmaya devam edileceğine vurgu yaparak, "25’inci bağımsızlık yıl dönümü hepimiz için ayrı bir sevinç ve övünç kaynağı. Zira Orta Asya’nın derinliklerinden başlayıp, Balkanlara, Orta Avrupa’ya kadar uzanan o coğrafi süreklilik içerisinde bu milletin, bu ırkın mensupları tarih boyunca kültürün, medeniyetin, insanlığın ahlakın, cömertliğin, hamiyetin birer askeri olmaya çalıştılar. Birer neferi olmaya çalıştılar. Bugün de aslında bizim yeni coğrafi tasavvura ihtiyacımız var. Fiziki coğrafya ile gönül coğrafyamızı birleştiren yeni bir coğrafya anlayışına ihtiyacımız var. Coğrafyanın fiziki şartlarının ötesinde, o coğrafyanın manevi haritasını inşa eden Ahmet Yesevilerin, Hz. Mevlanaların, Yunusların, Horasan Erenlerinin, Şeyh Edebalilerin o derin irfani mirasını bugün yeniden inşa etmemiz gerekiyor’’ dedi.

"25’inci yıl dönümünü kutladığımız Türk dünyasının bağımsızlığı kıyamete kadar inşallah devam etsin diye diliyoruz" ifadelerine yer veren Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, konuşmasında şunları kaydetti:

"Tabii ki bu tür sempozyumlar, organizasyonlar bizlerin devletler olarak bir millet olarak kardeşler olarak dilde, işte, fikirde bir olmamıza vesile olsun biran evvel. Bu biran evvel gecikmeden olsun. Artık Tanrı Dağı’ndan inen ataların çocukları bu küreselleşen dünyada beraber ticaret yapsınlar, kültürlerini birbirine getirip götürsünler ve bir dili konuşsunlar yani Ankara’daki bir Türk, Kazakistan’da yaşayan bir Türk, konuştuğu zaman birbirini anlasın artık. Tek alfabemiz olsun. Tek fikrimiz olsun. Ben biliyorum ki Tanrı Dağı’ndan inenler Mezopotamya’nın çocukları ile Balkanların çocuklarıyla, Afrika’nın çocuklarıyla kucaklaştılar ve Hicaz’ın çocukları ile Hira’da bir ve beraber kardeş oldular. Şimdi yaşadığımız hadise Olimpos Dağı’nın çocukları ile Hira Dağı’nın çocukları arasındaki meseledir. Tanrı Dağı’nın çocukları bu kavgayı kazanacaktır. 15 Temmuz’da yapsalar kazanacaktır. Başka bir şeyde yapsalar kazanacaktır. Çünkü biz Tanrı Dağı’ndan inerken bir ilahi kaderle indik. Bu ilahi kaderi de anca yazan bozar."

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ise söz konusu sempozyuma ilişkin, "5 yıl önce bağımsızlıklarının 20’nci yılı sempozyumu yapmıştık. Bugün 25’inci yılı sempozyumunu yapıyoruz. Sempozyumumuzun amacı bağımsızlıklarının 25’inci yılında değerli dost ve kardeş ülke büyükelçilerinin coşkularını ve o cumhuriyetlerde yaşayan değerli kardeşlerimizin coşkularını paylaşmak ve ayrıca bu 25 yıllık süre içerisinde bir muhasebe yapabilmektir" şeklinde konuştu.

Sempozyumun açılışında  Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Derya Örs, TİKA Başkanı Serdar Çam, Ankara Siyasal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi (ASEM) Başkanı Doç. Dr. Akif Kireçci, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek de kısa birer konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmalar sonrasında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Doç. Dr. İbrahim Kalın, “Diplomatik Perspektiften Türkiye-Türkiye Cumhuriyetleri İlişkileri” başlıklı oturumun başkanlığını da yaptı. Bu oturumda, Azerbaycan Büyükelçisi Faig Bağırov, Kazakistan Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Kırgızistan Büyükelçisi İbragim Junusov, Özbekistan Büyükelçisi Ulfat Kadirov ile Türkmenistan Büyükelçisi İshankuli Amanliyev, 25 yıllık bağımsızlık döneminde ülkelerinin Türkiye ile ilişkileri hakkında bilgi verdi.

Sempozyumda Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu Başkanı Nurlan Nigmetulin adına katılan milletvekili ve TÜRKPA delegasyon üyesi Sauykbek Abdrakmanov, programın protokol konuşmaları sırasında söz alarak, Türkiye'nin 25 yıl önce Kazakistan’ın bağımsızlığını ilan etmesi üzerine hemen Kazak kardeşlerinin ülkesini bağımsız ülke olarak tanıdığına dikkati çekti.

Sempozyumun "Diplomatik Perspektiften Türkiye-Türk Cumhuriyetleri İlişkileri" başlıklı birinci oturumunda konuşan Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Azerbaycan'ı ilk tanıyan ülkenin de "dost ve kardeş" Türkiye olduğunu hatırlattı.

İkili ilişkilerde "Bir millet, iki devlet" anlayışının altını çizen Bağırov, Azerbaycan'ın uluslararası sistemle bütünleşmesi, bölgesel güvenliğin sağlanması ve sosyo-ekonomik, bilimsel ve kültürel atılımların gerçekleşmesi için Türkiye ile çok yönlü işbirliği geliştirilmesine özel önem verildiğini belirtti.

Kazakistan Büyükelçiliği Katibi Malik Otarbayev, ülkesinin bağımsızlığını kazandığı ilk günden bu yana Türkiye'nin desteğini Kazak halkının yanında hissettiklerini dile getirdi.

Türkiye'nin siyasi ve ekonomik alanda Kazakistan'a desteğini his esirgemediğini ve BM Güvenlik Konseyi'ne geçici üye seçilmesine de destek verdiğini vurgulayan Otarbayev, Türkiye'den Kazakistan'a yaklaşık 2 milyar dolar, Kazakistan'dan Türkiye'ye ise 1 milyar dolar tutarında yatırım yapıldığını ve Kazakistan'da faaliyet gösteren bin 400'den fazla Türk şirketinin ülkenin ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunduğunu kaydetti.

Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçisi İbragim Yunusov da Kırgızistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkenin yine "dost ve kardeş" Türkiye olduğuna işaret etti.

TÜRKSOY, Türk Keneşi ve TÜRKPA gibi kurumların Türk Cumhuriyetleri arasında ilişkilerin kurulması ve yakınlığın sağlanmasına çok büyük katkıları olduğuna dikkati çeken Yunusov, Türkiye ile Kırgızistan arasında bilim, eğitim ve sağlık alanlarında artan dayanışma ve işbirliğinin önemini de vurguladı.

Özbekistan Büyükelçiliği Müsteşarı Şukrat Yigitaliyev, Türk ve Özbek halkı arasında yüzyıllara dayanan kardeşlik ve dostluk ilişkilerinin, Özbekistan'ın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından da devam ettiğini, Özbekistan'ı tanıyan ve ülkenin başkenti Taşkent'te ilk büyükelçiliği açan ülkenin de Türkiye olduğunu anlattı.

Sempozyumda ayrıca Ahmet Yesevi Üniversitesi Yesevi Sanat Topluluğu da bir konser verdi.


Haber Resimleri