Divan-ı Hikmet Sohbetlerine Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatçı konuk oldu

Ahmet Yesevi Üniversitesinin UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi yılı anısına düzenlediği "Divan-ı Hikmet Sohbetlerinin’’ altıncısı Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatçı’nın katılımı ile yapıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi, UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi yılı olması nedeniyle her ay Divan-ı Hikmet Sohbetleri gerçekleştiriyor. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Konferans Salonunda altıncısı düzenlenen sohbete Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatçı konuşmacı olarak katıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız yaptığı açılış konuşmasında, Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi yılı olarak pek çok faaliyeti gerçekleştirdiklerini belirtti. Prof. Dr. Musa Yıldız, katılımcıları 15 Kasım 2016 tarihinde Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Kemikli’nin konuşmacı olarak katılacağı Divan-ı Hikmet sohbetlerinin yedincisine davet etti.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatçı yaptığı konuşmada, Pir-i Türkistan Ahmet Yesevi Hazretlerinin hatırasını yaşatmak amacıyla ilan edilen UNESCO 2016 Ahmet Yesevi yılı vesilesiyle Ahmet Yesevi Üniversitesinin düzenlediği programda konuşmacı olarak bulunmanın kendisini mutlu ettiğini belirterek, Pir-i Türkistan'ın aziz hatırasını hürmetle, minnetle yad ettiğini ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatçı, Türk Dünyasında İslam'ın yayılmasına vesile olan, Türklüğün İslam'ı kavrayış tarzının Türkistan ve Anadolu coğrafyasında yayılmasını sağlayan Ahmet Yesevi’nin hayatı ve yaşam felsefesi hakkında bilgi verdi. Ankara Fatma Yaşar Önen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin de ilgiyle dinlediği Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatçı, çağımızın yeni Yesevi’lere ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Divan-ı Hikmet Sohbetlerinin altıncısının konuğu olan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatçı, program sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı. Danıştay Başsavcısı Halil Yılmaz ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız tarafından kendisine plaket takdim edildi.


Haber Resimleri