Ahmet Yesevi Üniversitesinde "Arap Baharının 5. Yılı: Sönmeyen Ateş ve Gelmeyen Bahar" Konferansı

Ahmet Yesevi Üniversitesinde 2016-2017 akademik yılında başlatılan "Bir Konu, Bir Konuşmacı" programının bu haftaki konuşmacısı Sosyal Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Eftal Şükrü Batmaz oldu.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ile Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren'in yanı sıra çok sayıda akademik ve idari personelin de katıldığı "Arap Baharının 5. Yılı: Sönmeyen Ateş ve Gelmeyen Bahar" adlı konferans programı, Turan Restoranda gerçekleştirildi.

Genellikle Türk ve Batı medyasında "Arap Baharı", Arap coğrafyasında ise "Devrim" ya da "Arap Ayaklanmaları" şeklinde nitelendirilen ve Tunus'ta seyyar satıcılık yapan üniversite mezunu Muhammed Buazizi'nin pazar tezgahına el konulması ile maruz kaldığı kötü muamele neticesinde protesto amacıyla kendisini yakmasıyla başlayan olayların sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi tepkimelerinin ele alındığı konferans programı yaklaşık iki saat sürdü.

Arap Baharının amaçları arasında yer almayan fakat sonuçları arasında yer alan mülteci sorunu, kitlesel katliamlar ve bölgesel güvenlik sorunları gibi konuları ele alan Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Eftal Şükrü Batmaz, bölgenin sosyolojik ve ekonomik yapısı hakkında da istatistiki bilgiler aktardı.

Oldukça kanlı cereyan eden ve rejimlerin yıkılmasına sebebiyet veren sosyolojik olayların tarihi oluşumuna ve çıkış noktasına ışık tutan Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Eftal Şükrü Batmaz, Orta Doğu nezdinde Dünyanın da geleceğine dair paylaştığı fikirleriyle konuya çok farklı bakış açıları sundu.

Yaşanılan olaylara etki eden iç dinamiklerle beraber yabancı servislerin de rolünün tartışıldığı konferans programı; Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Mehmet Toplu ve İlahiyat Fakültesi İlahiyat Bölümü Başkanı Prof. Dr. İdris Şengül'ün sunduğu katkılarla sona erdi.

Konferans programının ardından Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren tarafından, Ahmet Yesevi Üniversitesinde ders ve konferans vermek için bulunan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk-İslam Edebiyatı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Abdülmecit İslamoğlu'na teşekkür belgesi takdim edildi.


Haber Resimleri