Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Manas Üniversitesini ziyaret etti.

Kazakistan'ın Türkistan şehrinde faaliyet gösteren Türkiye ile Kazakistan'ın eğitimdeki ortak projesi Ahmet Yesevi Üniversitesinin Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesini (KTMÜ) ziyaret etti.

Ziyarette KTMÜ’deki gelişmeleri yerinde görmek, bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak, işbirliği imkânlarını değerlendirmek ve ortak projeler geliştirmek amaçlandı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti, 5 Aralık 2016’da KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı’yı makamında ziyaret ederek Üniversitedeki gelişmeler hakkında bilgi aldı. Konuk heyet Prof. Dr. Musa Yıldız ve Prof. Dr. Muhittin Şimşek’e, Rektör Prof. Dr. Sebahattin Balcı tarafından Üniversitenin gelişimi ile ilgili sunum yapıldı, Üniversite tanıtım filmi ve Kırgızistan’ın geleneksel hayatından kesitler gösterilen KTMÜ yapımı “Göçebeler” filmi izlettirildi.

Konuk Heyet, KTMÜ’nün gelişiminin, geldiği noktanın iki Devlet ve Türk dünyası için çok sevindirici ve umut verici olduğunu, beklentilerinin çok üzerindeki bir sisteme ve düzeye kavuşmuş bir kurumla karşılaştıklarını ifade etti. Prof. Dr. Yıldız ve Prof. Dr. Şimşek, bu kadar gelişmiş bir üniversitenin kısa zamanda eğitimde bir dünya markası olacağına dair inançlarını da dile getirdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesinin Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Rektör Prof. Dr. Balcı, iki kardeş üniversite arasındaki işbirliklerinin daha da artırılması için hemen çalışmaya başlanması konusunda fikir birliğine vardılar ve bu işbirliğinin 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı’nda öğretim elemanı ve öğrenci değişim programıyla başlatılmasına karar verdiler.

Prof. Dr. Musa Yıldız, ayrıca Nisan 2017’de Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde yapılacak olan Sosyal Bilimler Kongresine KTMÜ’nün etkin katılımı husunda da davette bulundu.

Bu arada Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, 5 Aralık 2016’da kampüs turuyla üniversiteyi gezip öğretim elemanları ve öğrencilerle tanışarak sohbet ettiler, T.C. Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç’ı ziyaret ettiler.

Prof. Dr. Yıldız ve Prof. Dr. Şimşek, 6 Aralık 2016’da KTMÜ Senato Toplantısına katılarak Senato Üyeleri ile tanışıp bilgi ve tecrübe ve ortak proje imkânları hususunda fikir paylaşımında bulundular.


Haber Resimleri