Ankara’da “Birlik ve Beraberlik Sembolü Olarak Hoca Ahmet Yesevi” paneli gerçekleştirildi.

Ankara’da Ahmet Yesevi Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Yoksullara Yardım ve Eğitim Vakfı (YOYAV), “Birlik ve Beraberlik Sembolü olarak Hoca Ahmet Yesevi” paneli düzenledi.

Gazi Üniversitesi Konser Salonunda düzenlenen panel, Yesevi Sanat Topluluğunun Yesevi İlahileri dinletisiyle başladı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın oturum başkanlığını yaptığı panelde, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülfikar Güngör ve Dr. Hayati Bice konuşma yaptı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Yıldız, her zaman ihtiyaç duyulmakla birlikte son zamanlarda birlik ve beraberliğe daha fazla ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti. Yıldız, söz konusu panelin temasının ise birlik ve beraberlik olarak seçilmesinin anlamlı olduğunu kaydederek, “Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak, bizim tarihimizde kurucu atamız manevi babamız ve bizim beraberliğimizin sembolü Hoca Ahmet Yesevi hazretlerini bu yıl UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi yılı faaliyetleri kapsamında, Gazi Üniversitesinde anmanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Panelde konuşmacı olarak ilk söz verilen Dr. Hayati Bice, “Bizim gönül coğrafyamızda son 10 yıldır çok ciddi olaylar oluyor” ifadelerine yer vererek, “Dün gece Halep’te sıkışmış olan soydaşlarımızın uğradığı sıkıntıları düşününce zaten gönlüme gelen bir hikmet oldu” değerlendirmesinde bulundu. Bice, Hoca Ahmet Yesevi’nin bugünün dünyasında da insanlara nasihat eden öğütler veren bir tasavvuf büyüğü olduğunu kaydetti. Bice, Hoca Ahmet Yesevi’nin yoksullara yardım etmeyi seven, ilim ve irfan adamı olarak tüm eserlerinde yardımlaşmanın ve dayanışmanın önemini vurguladığını ifade etti. Bice, Yesevi’nin vefatından 850 yıl sonra dahi Türk dünyasında örnek bir ilim adamı olarak anıldığını, eserlerinden ibret ve dersler çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zulfikar Güngör ise birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak, “Bu coğrafya Suriye gibi Irak gibi Somali gibi coğrafyaların sığınabileceği huzur limanı, bu limanı da yok etmek isteyenler var, ama bu liman var olmaya devam edecek” mesajını verdi.

Toplumların da Hoca Ahmet Yesevi gibi Allah’ın rızasını kazanmak için çalışması gerektiğini ifade eden Güngör, savaşların ve gruplaşmaların olmaması için yapılması gerekenin Allah’ın rızasını kazanmak olduğunu söyledi.

Etkinliğe, Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Yalçın Topçu ve İhsan Şener, Danıştay Başsavcısı Halil Yılmaz, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, YOYAV Genel Başkanı Dr. İbrahim Ateş ile çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenciler katıldı.


Haber Resimleri