Ahmet Yesevi Üniversitesinde "16 Aralık Kazakistan’ın Bağımsızlık Günü" Programı

16 Aralık 1986 tarihinde Kazak gençleri tarafından başlatılan bağımsızlık hareketi ve Kazakistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının 25. yılı münasebetiyle Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi tiyatro ve sinema salonunda "16 Aralık: Halkımın Mutluluğu Bağımsızlık" adlı bir program gerçekleştirildi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Eğitim ve Kültür İşleri Birimi tarafından hazırlanan ve yaklaşık iki saat süren "16 Aralık: Halkımın Mutluluğu Bağımsızlık" programına Türkistan Valisi Alipbek Öserbayev, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ile çok sayıda öğretim üyesi, idari personel, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Program, Ahmet Yesevi Üniversitesi Sanat Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan ve 1986 yılının 16-17 Aralık günleri meydanlara çıkarak Kazakistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlık ateşini yakan Kazak gençlerini anlatan "Aralık Gençleri" isimli sahne gösterisiyle başladı.

Programın ardından konuşmasını yapmak için sahneye gelen Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Kazakistan Cumhuriyeti ve Kazak vatandaşlarını 16 Aralık Bağımsızlık Günü vesilesiyle kutladı. Bu günün anlam ve öneminin Kazak halkı için çok büyük olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Kazak halkının tarih boyunca çok zor dönemlerden geçerek buralara geldiğini ve azimle, inançla, kararlılıkla çalışarak daha güzel yerlere gelebileceğini dile getirdi.

Daha sonra söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, 16 Aralık 1986 tarihinde yakılan bağımsızlık ateşinin ve bugünkü bağımsız Kazakistan'ın yalnız Kazakların değil, tüm Türk Dünyasının duygusu, gururu, onuru ve mutluluğu olduğunu söyledi. 16 Aralık mücadelesinin, bundan yaklaşık 100 yıl önce, Kazak Devletinin yeniden hürriyetine kavuşması için canlarını veren Mağjan Jumabayoğlu, Mirjakıp Duvlatoğlu, Ahmet Baytursunoğlu, Şakerim Kudayberdioğlu ve Mustafa Şokay gibi vatan evlatlarının mücadelesi ile tamamen aynı manaya geldiğini de vurgulayan Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, 16-17 Jeltoksan(Aralık) olaylarının, yüzyıllar boyunca uygulanan zulüm ve baskılara rağmen, Kazak halkının ruhundaki hürriyet ateşinin hiçbir zaman söndürülemediğini gösteren en açık kanıtı olduğunu ve yine 16 Aralık ruhunun Kazak halkının ve Bağımsız Kazakistan Cumhuriyeti'nin geleceği için en önemli teminat niteliği taşıdığını dile getirdi.

Bazı öğretim üyeleri ile görevlilerine Ahmet Yesevi Üniversitesi 25. Yıl madalyası ve teşekkür belgesinin takdim edildiği "16 Aralık: Halkımın Mutluluğu Bağımsızlık" adlı programda ayrıca, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev tarafından çıkarılan 29 Kasım 2016 tarihli kararname uyarınca; Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Kulbek Ergöbek, Kültür Merkezi Müdürü G. Ziyaydinkızı, Arkeoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. K. Jetibayev ile Prodüksiyon Merkezi Müdürü A. Botakarayev, Kazakistan Cumhuriyeti Bağımsızlığının 25. Yılı Nişanıyla ödüllendirildi.


Haber Resimleri