MİNİ ANKET
Üniversitemiz Uzaktan Eğitim Programları arasında mevcutların dışında hangi yüksek lisans programının açılmasını istersiniz?Katılımınız için teşekkür ederiz.
Sonuçlar yeterince oylama yapıldıktan sonra yayınlanacaktır

Mütevelli Heyet Başkanı İlmi Yaşam ve Medeniyet Derneğinin konuğu oldu

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, İlmi Yaşam ve Medeniyet Derneğinin Ali Soylu Kültür Merkezinde düzenlediği, her hafta farklı bir konu ve konuşmacı ile gerçekleştirdiği buluşmalarının bu haftaki konuğu oldu.

Prof. Dr. Musa Yıldız, ‘Bir Türk İslam Medeniyeti Düşünürü Olarak Hoca Ahmed Yesevi’ konulu sohbette Ahmet Yesevi Hazretlerinin hayatı, Ahmet Yesevi Üniversitesi ve 2016 yılının UNESCO tarafından Ahmed Yesevi yılı ilan edilmesinden bahsetti. Konuşmasının ilk bölümünde Yesevi Hazretleri hakkında genel bilgiler veren Yıldız, Yesevi Hazretleri’nin halktan uzak bir âlim ve ârif olmayıp aksine halkla iç içe olduğunun altını çizdi ve Divan-ı Hikmet’ten örnekler verdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında önemli bilgiler de veren Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atandığını ve o tarihten bu yana Hoca Ahmet Yesevi hazretlerine hizmet etmeye çalışan gönül dostlarıyla fırsat buldukça bir araya gelmeye çalıştığını anlatan Musa Yıldız, şöyle konuştu:

"Ahmet Yesevi Üniversitesinin temeli Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından 6 Haziran 1991’de Türkistan Devlet Üniversitesi olarak atılmıştır.  31 Ekim 1992 tarihinde Türkiye ile Kazakistan arasında imzalanan uluslararası anlaşma ile Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi adını almıştır. Üniversite Türkiye’nin ve Türk Dünyasının özerk statüye sahip, ilk ortak devlet üniversitesidir. Üniversite, Türkiye Cumhuriyetinin ilk sınır ötesi yüksek öğretim tecrübesi olması nedeniyle bu anlamda önemli bir misyon üstlenmiştir."

Ahmet Yesevi Üniversitesinin iki ülke arasındaki eğitim iş birliğine verilen önemin en somut örneğini yansıttığını anlatan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ahmet Yesevi Üniversitesi, “eğitim ve kültür köprüsü” misyonunu üstlenerek; Türk ve Kazak halklarının her zaman büyük bir gönül birliği içinde olduğunu göstermektedir. Üniversite, temeli ortak tarih, kültür, dil ve inanca dayanan köprüleri daha da güçlendirmek, kardeş halklar ve gelecek nesillere karşı ortak görev ve sorumluluk bilinciyle hareket etmektedir. Üniversite Ahmet Yesevi’nin ortaya koyduğu anlayışa uygun bir eğitim oluşturmayı temel amaç edinmiştir."

Yıldız, 2015-2016 eğitim-öğretim dönemi itibariyle 9 fakülte ve 1 yüksekokulda 12 binden fazla öğrenci öğrenim görmekte olduğunu ve 900’ü aşkın akademik personel görev yapmakta olduğunu söyledi.

Program sonunda İlmi Yaşam ve Medeniyet Derneği Başkanı Samet Şimşek, katılımlarından dolayı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a teşekkür etti. Prof. Dr. Musa Yıldız da İlmi Yaşam ve Medeniyet Derneği Başkanı Samet Şimşek’e Başkanlık Yayınlarından ‘Divan-ı Hikmet’ kitabını hediye etti.


Haber Resimleri